Թանգարանների գիշերը Հայաստանի մարզերում և Արցախում. միջոցառումների ցանկ

am en ru es
la-noche-de-los-museos--mas-de-100-ofertas-culturales-en-armenia-y-artsaj

Մայիսի 18-ին նշվում է Թանգարանների միջազգային օրը և Թանգարանների գիշեր համաեվրոպական միջոցառումը: Միջոցառումն այս տարի Հայաստանում անցկացվում է արդեն 16-րդ, իսկ Արցախում 7-րդ անգամ՝ ներգրավելով 100-ից ավելի թանգարանների:

 

Ստորև ներկայացնում ենք Հայաստանի մարզերում և Արցախում տեղի ունենալիք միջոցառումները: Իսկ Երևանում սպասվող միջոցառումներին առավել մանրամասն կարող եք ծանոթանալ ՀԱՅ ՁԱՅՆ-ի քարտեզում:

 

Արմավիրի մարզ

44. Մայր Աթոռի Ռուբեն Սևակի թանգարան

11:00 - 24:00       Մշտական ցուցադրություն

45. Սարդարապատի հերոսամարտի հուշահամալիր, հայոց ազգագրության և ազատագրական պայքարի պատմության ազգային

18:00 - 24:00       Աննա Քոլոզյանի թաղիքագործ աշխատանքների անհատական ցուցահանդես, թաղիքագործության հմտությունների ուսուցում, գ. Արաքս,Դանիել-բեկ Փիրումյան 1 + 374 237 6 99 97

46. Մուսա լեռան հերոսամարտի և մուսալեռցիների ազգագրության թանգարան,

18:45 - 24:00     • Կինոնկարի անդրանիկ ցուցադրություն

Մուսալեռցիների պարեղանակների կատարում և պարերի ուսուցում,

Մուսալեռան տոհմիկ խոհանոցի համտեսում, գ. Բաղրամյան, Ֆրանց Վերֆելի 1, +374 237 6 83 73

47. «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարան

14:00     Հովհ. Շարամբեյանի գեղանկարների ցուցադրություն, ք. Էջմիածին, Զվարթնոց թաղամաս +374 95 68 00 57, www.hushardzan.am

48. Մհեր Աբեղյանի թանգարան

11:00 - 24:00       «Թումանյան 150» Էջմիածնի նկարչական դպրոցի սաների ստեղծագործությունների ցուցահանդես

19:00         Համերգ՝ «Արիա» վոկալ ստուդիա (ղեկավար՝ Անահիտ Կոշկարյան): Իմպրովիզացիաներ հայկական թեմաներով, ժամանակակից երաժշտություն (փոփ, ջազ), ք. Էջմիածին, Խորենացու 2, +374 231 5 49 41 www.gallery.am

49. «Մեծամոր» պատմամշակութային արգելոց-թանգարան

12:00     «Ազգագրական խաղեր. ավանդույթի ապագան» կրթական ծրագիր, գ. Տարոնիկ, +374 10 587425 www.hushardzan.am

50. Էջմիածնի պատկերասրահ (Խ. Տեր-Հարությանի թանգարան)

11:00 - 24:00       «Գարուն ա …», Արևիկ Մկրտչյան, Մանան Մուրադյան ստեղծագործությունների ցուցադրություն, ք. Էջմիածին, Արարատյան 3, +374 2314 38 77 www.gallery.am

Արարատի մարզ

51. Պարույր Սևակի տուն-թանգարան

 

18:00     «Անլռելի Զանգակատուն» պոեմի քննարկում` նվիրված Կոմիտասի 150-ամյակին

19:00     «Անլռելի Զանգակատուն» պոեմի քննարկում` նվիրված Կոմիտասի 150-ամյակին

19:00     Համերգ՝ Նաիրյան վոկալ անսամբլի մասնակցությամբ (Կոմիտասի ստեղծագործություններ և հայկական ժողովրդական երգեր)

19:30     Համերգ` Զանգակատուն գյուղի «Էրգիր» պարային համույթի մասնակցությամբ

20:00 Ֆիլմի դիտում, գ. Զանգակատուն, Պ. Սևակի փակուղի 1 +374 93 37 75 99 sevakmuseum@gmail.com Ֆեյսբուքյան էջ՝ Paruyr Sevak House Museum/Պարույր Սևակի տուն-թանգարան

 

Արագածոտնի մարզ

52. Պերճ Պռոշյանի տուն-թանգարան

17:00                     • Ցուցադրություն՝ «Հայտնի աշտարակցիներ»

Աշտարակյան դռների և պատշգամբների լուսանկարների մրցույթ

17:00 - 21:00       Համերգային ծրագիր

18:00                     Ակվագրիմ, սլայմի պատրաստում երեխաների հետ

18:30                     Պերճյան պուրակի հիմնադրում (խորհրդանշական առաջին ծառի տնկում թանգարանում)

19:00                     Աշտարակյան ուտեստի և արհեստի վարպետաց դաս

20:00                     Պատմում են աշտարակցիները. աշտարակյան ավանդույթներ և ավանդապատումներ

21:00                     Ֆիլմի դիտում խարույկի շուրջ, ք. Աշտարակ, Պռոշյան փ. 4 +374 94 57 14 14 www.gatmuseum.am pproshyanmuseum@gmail.com

53. Վիկտոր Համբարձումյանի տուն-թանգարան

17:00 - 21:00       Մշտական ցուցադրություն, գ. Բյուրական, +374 93 54 38 96 vhm@sci.am

Գեղարքունիքի մարզ

54. Հ. Բունիաթյանի անվան Գավառի պատկերասրահ

12:00     ՀՀ ժողվարպետ Անահիտ Ճաթեյանի անհատական ցուցահանդեսի բացում. երաժշտական դպրոցի սաների ելույթ

13:00     Պաղպաղակի հյուրասիրությունԹամարա»ՍՊԸ-ի հովանավորությամբ), ք. Գավառ, Զորավար Անդրանիկի 5 +374 264 2 20 28, +374 93 26 56 12 www.gallery.am info@gallery.am

55. Գեղարքունիքի երկրագիտական թանգարան

14:00     Ազգային-ազգագրական իրերի բացօթյա ցուցադրություն, Թանգարանի մուտքի մոտ

14:30     Լուսանկարների ցուցադրություն (կցուցադրվեն թատրոնի երախտավորների լուսանկարները)

15:00     «Լ. Քալանթարի անվան դրամատիկական թատրոնի երախտավորները» (հանդիպում թատրոնի դերասանների հետ)

17:00     Ցուցադրություն «Ասեղնագործություն» թեմայով (կցուցադրվեն Գավառ քաղաքի ասեղնագործների ձեռքի աշխատանքները /20-րդ դար), ք. Գավառ, Զորավար Անդրանիկի 32, +374 264 2 21 19 tangaran52@gmail.com

56. Մարտունու պատկերասրահ

11:00 - 18:00       Ցուցադրություն` «Գեղանկարիչ երեխաները ստեղծագործում են ճանաչված նկարիչների հայտնի գործերի առջև»

Ցուցադրություն՝ «Մարտունու տարածաշրջանից Արցախյան պատերազմում զոհվածների և անհայտ կորածների լուսանկարները և կենսագրությունները» 10:00 - 16:00 ք. Մարտունի,Շահումյան 6, +374 262 4 36 04 www.gallery.am

57. Մարտունու երկրագիտական թանգարան

10:00     Մարտունու տարածաշրջանից և Ն. Գետաշենի դամբարանադաշտից ձեռք բերված թանգարանային նմուշների բացօթյա ցուցադրություն, Մշակույթի տուն

12:00     Ճանաչողական էքսկուրսիա

10:00 - 16:00       Ցուցադրություն՝ «Մարտունու տարածաշրջանից Արցախյան պատերազմում զոհվածների և անհայտ կորածների լուսանկարները և կենսագրությունները», Թանգարան

12:00     Համերգ՝ Մարտունու մշակույթի տան պարի և ասմունքի խմբի սաների մասնակցությամբ, Մշակույթի տան դահլիճ ք. Մարտունի, Մյասնիկյան 23, +374 262 4 51 58 kultura.martuni@mail.ru

Լոռու մարզ

58. Ալավերդու պատկերասրահ

13:00 - 15:00       Համերգ՝ արվեստի դպրոցի մանկավարժների և սաների մասնակցությամբ (Կոմիտաս 150)

16:00 - 18:00       Մշակույթի տան թատրոնի դերասանների մասնակցությամբ բեմականացում Հովհ. Թումանյանի հեքիաթների թեմաներով, բանաստեղծություններ

11:00 - 22:00 Նկարում են այցելուները, ք. Ալավերդի, Կախոյանի 7, +374 253 2 28 93 www.gallery.am galleryarmeniabranch@gmail.com

59. Հովհաննես Թումանյանի տուն-թանգարան

11:00 - 24:00       Մշտական ցուցադրություն

18:00 - 20:00       Բանավեճ՝ «Ծեսերի և ավանդույթների կրած փոփոխությունները 19-րդ դարից մինչև օրս»

20:00 - 21:00       Կրթական ծրագիր՝ «Սանդերքի և ճախարակի գործածությունը»

21:00 - 22:00       Թումանյանի 50 և 100-ամյակներին անցկացված միջոցառումների մասին ցուցադրական նյութերի ցուցահանդես, Հ. Թումանյանի 100-ամյակին նվիրված ֆիլմի դիտում, գ. Դսեղ,+374 7790 69 89 www.gatmuseum.am Ֆեյսբուքյան էջ՝ Հովհ. Թումանյանի տուն-թանգարան/Դսեղ

60. «Լոռի բերդ» քաղաքատեղի» պատմամշակութային արգելոց

12:00     «Լոռի Բերդի պատմությունը» բաց դաս, Ստեփանավանի «Արգինա» մշակութային ՀԿ-ի հետ համատեղ Լոռի Բերդ համայնքի երեխաների նկարների ցուցահանդես, գ. Լոռի բերդ, +374 77 25 20 34, +374 10 58 74 25 www.hushardzan.am

61. Լոռի-Փամբակի երկրագիտական թանգարան

11:00 - 24:00       Ցուցադրություն՝ «Բրոնզեդարյան ժամանակահատված», «Չիչխանավանք», «Զինագործությունը միջնադարում», «Թումանյանական շարք», «Գյուղական կենցաղ», «Դրամական շրջանառություն», ք. Վանաձոր, Կարեն Դեմիրճյան 23/1, +374 322 6 75 45 Ֆեյսբուքյան էջ՝ Լոռի-Փամբակի երկրագիտական թանգարան

62. Ստեփան Զորյանի տուն-թանգարան

11:00 - 18:00       • «Անցյալի և ապագայի խաչմերուկներում»

Բաց դռների օր

18:00 - 20:00   Թատերականացված բեմականացումներ (ժողովրդական հեքիաթները Հովհ. Թումանյանի և Ստ. Զորյանի մեկնությամբ)

20:00 - 22:00       Կոմիտասյան կատարումներ

22:00 - 24:00       Գրական-երաժշտական կոմպոզիցիա, ք. Վանաձոր, Ստ. Զորյան 24 +374 322 4 30 93, +374 93 80 01 38 lenaantaranyan@mail.ru

63. Ստեփանավանի մշակույթի և ժամանցի կենտրոն (Ստեփան Շահումյանի տուն-թանգարան)

11:00     Ցուցահանդես` «Թանգարանը երեխաների աչքերով»

12:00     Տարածաշրջանի պատմամշակութային հուշարձանների լուսանկարների ցուցահանդես

15:00     Հայտնի նկարիչ Թաթոսի նկարների ցուցահանդես` նվիրված Սոս Սարգսյանին

20:00     «Աշխարհի թանգարանները» տեսահոլովակի ցուցադրություն շենքի ճակատային մասում

21:00 - 24:00       Ստ. Շահումյանի անունը կրող հուշային տնակի շրջակայքի լուսավորում, ք. Ստեփանավան, Գ. Նժդեհի 2, +374 256 2 21 91 steptangaran@mail.ru

64. Սահակ Սահակյանի թանգարան

15:00     Գեղանկարիչ Ալլա Գրիգորյանի «Երեք նկարի պատմություն» խորագրով նկարների վերլուծություն (հանդիպում քաղաքի նկարիչների և արվեստագետների հետ)

17:30     Քանդակագործ, նկարիչ Սահակ Սահակյանի «Պստիկ Վարդանը» գրքի շնորհանդես, Ստեփանավանի Ա. Մարգարյանի անվան մշակույթի պալատ ք. Ստեփանավան, Գ.Նժդեհի 5,+374 256 2 10 11

65. Սպիտակի քաղաքային գրադարանի թանգարանային բաժին

11:00    Զրույց դպրոցականների հետ՝ «Թանգարանները որպես մշակութային հանգույցներ, ուսումնառությունը թանգարաններում»

11:45     Ներկայացում՝ տիկնիկների զարմանահրաշ աշխարհը. «Ոսկեհյուս հեքիաթների հմայք»

13:00     Էքսկուրսիա Գյումրի (Վարպետաց թաղամաս՝ այցելություն դարբնոց, Մհեր Մկրտչյանի թանգարան, Ավ. Իսահակյանի տուն-թանգարանՙ ք. Սպիտակ, Սուրեն Ավետիսյան 1 +374 2552 29 31 spitaki.qaxaqayingradaran@mail.ru

66. Վանաձորի քաղաքային համայնքի Կառլոս Աբովյանի անվան կերպարվեստի թանգարան

 11:00    Ես սիրում եմ թանգարանը (թանգարանի այցելուների սելֆի լուսանկարների էլ. ցուցադրություն)

11:00 - 24:00       Էսքիզ-դիմանկարներ

15:00     Թեմատիկ ցուցահանդես-մրցույթ երեխաների աշխատանքներով` «Երկու հանճար»

18:00     Համերգ՝ Կոմիտասի անվան արվեստի դպրոցի սաների մասնակցությամբ

18:00     Կոլաժ, փազլ, օրիգամի. վարպետության դասեր

19:00     Արվեստների խաչմերուկ. Տանգո...սիրո պար

20:00     Էլեկտրոնային ցուցադրություն աշխարհի տարբեր թանգարաններից

22:00     Իսկական գիշեր (գլուխկոտրուկների ցուցադրության դիտում սմարթֆոններով)

22:00     Արտավազդ Փելեշյանի «ՄԵՆՔ» ֆիլմի ցուցադրություն, ք. Վանաձոր, Տիգրան Մեծի 52, +374 322 4 39 38 www.vanart.org, vanart1974@mail.ru

Կոտայքի մարզ

67. «Գառնի» պատմամշակութային արգելոց-թանգարան

20:00     «Հայաստանի առեղծվածը` Գառնու տաճարի արևային գաղտնիքները» ֆիլմի ցուցադրություն, գ. Գառնի, +374 10 58 74 25 www.hushardzan.am

68. Օրբելի եղբայրների տուն-թանգարան

15:00     Համերգ՝ «Կոմիտասի ստեղծագործությունները դաշնամուրի համար», ք. Ծաղկաձոր, Օրբելի եղբայրների 8, +374 223 6 05 52 www.orbelimuseum.am

69. Հրազդանի պատկերասրահ

11:00 - 24:00       Մշտական ցուցադրություն, ք. Հրազդան, Սպանդարյան 2 (+374 223) 2 25 37 www.gallery.am

70. Հրազդանի երկրագիտական թանգարան

14:00     «Միտք, հոգի,սիրտ» գեղանկարչական և դեկորատիվ կիրառական արվեստի (հայկական ասեղնագործ ժանյակ, ասեղնագործություն, կոլաժ և այլն) աշխատանքների ցուցահանդես (Հ. Բարսեղյան, Ա. Աթոյան և Տ. Գրիգորյան), ք. Հրազդան, Սպանդարյան 2, +374 223 2 14 54 www.hrazdanmuseum.am, hrazdan-muzeum@mail.ru

71. Կիլիկիայի հայերի պատմության թանգարան

11:00 - 17:00       Ազգային ծիսական և թեմատիկ տիկնիկների ցուցադրություն, ք. Նոր Հաճն, Թումանյան 6, +374 224 4 25 50

Շիրակի մարզ

72. Գյումրու ժողովրդական ճարտարապետության և քաղաքային կենցաղի թանգարան

11:00 - 24:00       Թեմատիկ էքսկուրսիա` «Հին Գյումրվա ավանդույթներ»

11:00 - 24:00       Լուսանկարների ցուցադրություն. «Ալեքպոլցիներ»

11:00 - 24:00       Առանձնազրույց «Գյումրվա ավանդույթներ» թեմայով՝ մեծահասակների և դպրոցականների մասնակցությամբ

11:00 - 24:00       Երաժշտության ունկնդրում. «Գյումրվա հարսանիք»

73. Ավետիք Իսահակյանի հուշատուն-թանգարան

11:00 - 24:00       Ռաֆիկ Սարիբեկյանի գեղանկարների և քանդակների ցուցահանդես

15:00     Թանգարանի սրահներում Ավ. Իսահակյանի բանաստեղծությունների և երգերի կատարումներ

11:00 - 24:00       Վարպետի մասին ֆիլմի ցուցադրում

11:00 - 24:00       Իսահակյանների ընտանիքի անդամների, նշանավոր մարդկանց լուսանկարների ցուցադրում՝ էլեկտրոնային տարբերակով

16:00     Սանթուրահարների ելույթ

16:30     Սանթուրահար Կարինե Հովհաննիսյանի ելույթը. Կոմիտասի ստեղծագործությունների կատարում

17:00     Դհոլահարների և դուդուկահարների ելույթ

17:00     «Գոհար» համույթի դաշնակահար, վոկալիստ Արտուշ Բաղդասարյանի ելույթը

11:00 - 24:00 Գյումրվա ավանդական հյուրասիրություն, ք. Գյումրի, Վարպետաց 91  +374 312 5 72

74. Մհեր Մկրտչյանի թանգարան

13:00     «Մհեր» ստվերային թատրոնը ներկայացնում է Հովհաննես Թումանյանի «Ծիտը» հեքիաթը

16:00     «Մհեր» ստվերային թատրոնը ներկայացնում է Հովհաննես Թումանյանի «Բարեկենդանը» հեքիաթը

18.00     Մանկապատանեկան արվեստի պալատը ներկայացնում է «Ոսկե -ձեռիկ վարպետներ» խմբակի սաների աշխատանքների ցուցադրություն, ք. Գյումրի, Շ. Ռուսթավելու 30 +374 312 5 51 74

75. Մարիամ և Երանուհի Ասլամազյան քույրերի պատկերասրահ

17:00     Երանուհի Ասլամազյան. «Դիմանկարների լուսավոր կողմը», Ռուսական արվեստի թանգարան (պրոֆ. Ա. Աբրահամյանի հավաքածու)

11:00 - 24:00       Լուսանկարչական ցուցահանդես` «Լենինական-Գյումրի, 30 տարի անց»

11:00 - 24:00       Նոր ցուցադրություն

20:00 - 22:00       «Ի՞նչ, որտե՞ղ, ե՞րբ ինտելեկտուալ հեռուստախաղ» թանգարանի և արվեստի ոլորտի վերաբերյալ, ք. Գյումրի, Աբովյան 232 +374 312 4 82 05

76. Հովհաննես Շիրազի հուշատուն-թանգարան

15:00 - 21:00       Ձեռագործ աշխատանքների ցուցահանդես

12:00 - 14:30       Նկարում են Գյումրու Ս. Դ. Մերկուրովի անվան նկարչական դպրոցի սաները

19:00 - 20:00       Գյումրու «Երիտասարդական պալատ» ՀՈԱԿ կամավորների համերգային ծրագիր և աջակցություն «Թանգարանային գիշեր»-ի այցելուներին

14:00 - 15:00       Անդրադարձ հայ ավանդույթներին Հովհաննես Շիրազի թեմաներով 18:00 - 19:00                 «Արխիվացնել ավանդույթներն ու ծեսերը իբրև ապագայի հիշողություն», ք. Գյումրի, Վարպետաց 101,+374 3125 51 42

77. «Ստիլ» պատկերասրահ

11:00 - 24:00       Հայկական գրաֆիկա` կինոպլակատների, սովետական և եվրոպական գրավյուրայի ցուցադրություն, ք. Գյումրի, Գայի 12, +37477408581

Սյունիքի մարզ

78. Նիկողայոս Ադոնցի անվան Սիսիանի պատմության թանգարան

15:00     Ինժեներական լաբորատորիայի նորարարական ծրագրի շնորհանդես՝ «Թանգարանը որպես մշակութային հանգույց»

18:00     Միջոցառում՝ նվիրված թանգարանի 30-ամյակին, ք. Սիսիան, Ն. Ադոնցի 6ա +374 283 2 33 31 www.sisianmuseum.am sisianmuseum@mail.ru

79. Սիսիանի պատկերասրահ 

18:00 Մրցույթ ցուցադրություն. «Թումանյանի հեքիաթներում»

19:00 Երաժշտական կատարումներ՝ Սիսիանի երաժշտական դպրոցի սաների մասնակցությամբ

19:00 Գեղանկարիչ, կավագործ, ազատամարտիկ Վարդան Ղազարյանի անհատական ցուցահանդեսը, ք. Սիսիան, Սիսական 39, +374 283 0 28 14

80. Գորիսի երկրագիտական թանգարան

17:00 - 24:00 Մշտական ցուցադրություն

17:00 - 24:00 Մասնավոր հավաքածուների ցուցադրություն

17:00 - 24:00 Գորիսյան թեմաներով լուսանկարների և ֆիլմերի ցուցադրություն

17:00 - 24:00 Թեյախմության կազմակերպում (ինքնաեռով), ք. Գորիս, Մաշտոցի 5 +374 77 11 12 45

81. Սերո Խանզադյանի տուն-թանգարան

13:00 - 24:00 Մշտական ցուցադրություն

13:00 - 24:00 Գրական-երաժշտական ցերեկույթ

13:00 - 24:00 Հանդիպում-քննարկում մտավորականների հետ, ք. Գորիս, Արզումանյան 32 +374 9388 83

82. Ակսել Բակունցի տուն-թանգարան

15:00 Գորիսի երիտասարդ նկարչուհիների աշխատանքների ցուցահանդես

17:00 - 19:00 Էքսկուրսիա՝ «Խոսում են թանգարանի ցուցանմուշները»

18:00 - 24:00 Ավանդական թեյախմություն

21:00 Բակունցյան թեմաներով տեսաերիզների ցուցադրություն, ք. Գորիս, Մաշտոցի 41 +374 284 2 29 66 www.gatmuseum.am, bakuncmuseum@mail.ru

83. Կապանի երկրագիտական թանգարան

11:00 - 24:00 «Շահումյանի հնավայրը» (հնավայրի հնագիտական պեղումներից հայտնաբերված նմուշները կցուցադրվեն առաջին անգամ)

17:00 Զեկույցներ՝ «Անհետացող սովորույթների և լեգենդների հետքերով», «Կապանյան գերդաստանները և նրանց ավանդույթները», ք. Կապան, Մ. Հարությունյան 3 +374 9825 80 18, kaperktan@gmail.com

84. Շմավոն Մովսիսյանի անվան պատմության թանգարան

11:00 - 24:00 Մշտական ցուցադրություն

17:00 Կապանցիները Աֆղանստանի պատերազմում (1979-1989), զեկուցող՝ Արմեն Գևորգյան

18:00 Համերգ՝ կապանցի ստեղծագործողների մասնակցությամբ, ք. Կապան, Գ. Նժդեհի 24/41 +374 91990588

85. Կապանի արվեստի թանգարան

16:00 20:00 Գրաֆիկական ցուցահանդես՝ «Ակնարկ դիմանկարի ժանրի մասին»

86. Խնձորեսկի պատմության թանգարան

11:00 - 20:00 Մշտական ցուցադրություն, գ. Խնձորեսկ +374 93 89 35 55

Տավուշի մարզ

91. Դիլիջանի երկրագիտական թանգարան-պատկերասրահ

11:00 - 24:00 Մշտական ցուցադրություն

13:00 - 14:00 Ելույթ՝ Դիլիջանի մանկական երաժշտական դպրոցի և Հ. Շարամբեյանի անվան գեղարվեստի դպրոցի պարարվեստի բաժնի սաների մասնակցությամբ, Թանգարանի հարակից տարածք

11:00 - 24:00 Հ. Շարամբեյանի անվան գեղարվեստի դպրոցի կերպարվեստի բաժնի աշակերտների ստեղծագործությունների բացօթյա ցուցահանդես, Թանգարանի ժամանակավոր ցուցադրության սրահ

11:00 - 24:00 Թանգարանի ֆոնդերից դեկորատիվ կիրառական արվեստի ցուցանմուշների ցուցադրություն, ք. Դիլիջան, Մյասնիկյան 28 +374 268 2 44 51

92. Իջևանի պատմաերկրագիտական թանգարան

11:00 - 24:00 Լուսանկարչական ցուցահանդես՝ «Հուշարձաններ, հուշարձաններ…»

11:00 - 24:00 Ցուցադրություն՝ նվիրված Հովհաննես Թումանյանի, Կոմիտասի 150-ամյակներին

11:00 - 24:00 Թանգարանային նմուշների բացօթյա ցուցադրություն, ք. Իջևան, Երևանյան փող. 5, +374 98 00 22 23

93. «Բերդ» պատմամշակութային արգելոց

12:00 Բերդ համայնքում ապրող նկարիչների ու կիրառական արվեստի բնագավառում ստեղծագործողների աշխատանքների ցուցադրություն, ք. Բերդ, Սարալանջի փ., 15, +374 10 58 74 25 www.hushardzan.am

Վայոց ձոր

87. «Գլաձորի համալսարան» պատմամշակութային արգելոց-թանգարան

14:00 Բաց դաս՝ «Թանգարանը որպես ազգային ավանդույթների պահպանող ու փոխանցող», գ. Վերնաշեն, +374 10 58 74 25 www.hushardzan.am

88. Եղեգնաձորի երկրագիտական թանգարան

12:00 Ազգային երգ և պար

14:00 Զրույց մշակութային հանգույցների և ավանդական արժեքների մասին

15:00 Գաթաթխում: Գաթան որպես ազգային ավանդույթ. հինը` նորովի

17:00 Ինտելեկտուալ խաղ-մրցույթ՝ ազգային ավանդույթների շուրջ, ք. Եղեգնաձոր, Շահումյան 4 +374 281 2 33 92 museum68@rambler.ru

89. Եղեգնաձորի պատկերասրահ

13:30 Երաժշտական կատարումներ` երաժշտական դպրոցի սաների մասնակցությամբ

17:30 Երիտասարդ մոդելավորողների աշխատանքների ցուցադրություն

20:00 Հեղինակ կատարողների համերգ, ք. Եղեգնաձոր, Մոմիկի 1, +374 281 2 26 38 www.gallery.am

90. Ջերմուկի պատկերասրահ

12:00 Պոեզիայի ժամ` երեխաների մասնակցությամբ, ք. Ջերմուկ, Չարենցի 1, +374 287 2 21 32, www.gallery.am

Արցախի Հանրապետություն

94. Պրոֆեսոր Գրիգորի Գաբրիելյանցի անվան երկրաբանության պետական թանգարան

11:00 «Պատանի բնագետ» հանրապետական դպրոցական ինտելեկտուալ

18:00 Պրոֆեսոր Գ. Գաբրիելյանցի «Մարդը և քարը» պատկերագրքի շնորհանդես, ք. Շուշի, Մ. Մաշտոցի 32 +374 47 73 35 72

95. Կերպարվեստի պետական թանգարան

11:00 «Բանահյուսական արժեքների դիմագիծը. արցախյան օրհնանքները երեխաների աչքերով» ցուցահանդես

16:00 «Արցախի երկինքը» լուսանկարչական ցուցահանդես, ք. Շուշի, Ղազանչեցոց 24 +374 47 73 14 29

96. Շուշիի պատմության թանգարան

15:00 «Զրույց ձեռագործ պատմության հետ» ցուցահանդես, ք. Շուշի, Մ. Մաշտոցի 32 +373 47 73 19 48

97. Շուշիի պատկերասրահ

12:00 Գեղանկարի վարպետության դաս, ք. Շուշի, Հովսեփյան 11, +374 47 73 15 60

98. Շուշիի գորգերի թանգարան

15:00 «Գորգերի դասակարգումն ըստ զարդանախշերի» դասախոսություն, ք. Շուշի, Ղազանչեցոց 57, +374 97 38 7057

99. Արցախի պետական պատմաերկրագիտական թանգարան

12:00 «Արցախի ասեղնագործ արվեստը» ցուցահանդես

16:00 Դասախոսություն՝ «Արցախյան ձեռագործություն», ք. Ստեփանակերտ, Ս. Դավթի 4 +373 47 94 10 42

100. Ստեփանակերտի պատկերասրահ

15:00 «Գյուրջյան» կիրառական արվեստի ինստիտուտի ուսանողների աշխատանքների ցուցադրություն

20:00 Արցախի պետական երգչախմբի համերգ, ք. Ստեփանակերտ, Ս. Դավիթ 6/47 +374 47 95 13 07

101. «Տիգրանակերտ» հնագիտական թանգարան

18:00 Միջոցառում` «Տիգրանակերտը ժամանակի խաչմերուկում», Ասկերանի շրջան, «Տիգրանակերտ» պետական պատմամշակութային արգելոց + 373 97 35 49 21

102. Մարտակերտի պատմաերկրագիտական թանգարան

15:00 Ազգագրական իրերի ցուցադրություն, ք. Մարտակերտ, Ազատամարտիկների 83 +373 47 42 15 82

103. Ասկերանի պատմաերկրագիտական թանգարան

12:30 «Ասկերանի շրջանի պատմաճարտարապետական հուշարձանները» ցուցահանդես. Դասախոսություն, ք. Ասկերան, Նելսոն Ստեփանյանի 14 +374 97 26 77 13

104. Հադրութի Արթուր Մկրտչյանի անվան հայրենագիտական թանգարան

10:30 Ազգագրական իրերի ցուցադրություն

11:00 «Ազգային սովորությունների պահպանումը և փոխանցումը մատաղ սերնդին» դասախոսություն, ք. Հադրութ, Ա. Մկրտչյանի 78, +374 47 55 12 58

105. Մարտունու պատմաերկրագիտական թանգարան

16:00 «Հայ նկարիչների ստեղծագործությունները» ցուցահանդես, ք. Մարտունի, Գարեգին Նժդեհի 3, +374 47 82 18 14

106. Կոլխոզաշենի Մ. Պարսեղովի տուն-թանգարան

11:00 Հրաչյա Բեգլարյանի ծննդյան 85-ամյակին նվիրված միջոցառում, Մարտունու շրջան, գ. Կոլխոզաշեն, +374 97 33 23 21

107. Քաշաթաղի շրջանի երկրագիտական թանգարան

12:00 Հովհաննես Հովհաննիսյանի տուն-թանգարանի հավաքածուի ցուցադրություն

20:00 Հովհաննես Հովհաննիսյանի տուն-թանգարանի հավաքածուի ցուցադրություն

22:00 Դասախոսություն՝ «Հովհաննես Հովհաննիսյանի կյանքը և գործունեությունը»

22:00 Ասմունքի բաց դաս, ք. Բերձոր, 3-րդ թաղամաս 43 +374 47 75 22 59, +374 99 14 51 31

108. Բերդաշենի պատմաերկրագիտական թանգարան

22:00 Ցուցահանդես` «Բերդաշենցին հայոց հաղթանակների տարեգրությունում», Մարտունու շրջան, գ. Բերդաշեն, +374 97 19 02 97

Լրահոս

Ամենաընթերցվածը

Նմանատիպ նորություններ