It is not only well-written books that will remain, but especially those that will speak close to the heart of the people.
Yervand Otyan

Get introduced with Museum Night events in Yerevan

am en es ru
comienza-la-noche-de-los-museos-impactante-mapa-con-los-100-museos-en-toda-armenia-y-artsaj

On May 18, 2019, Armenia will celebrate the International Museum Day by participating in the “Museum Night” pan-European events.

On May 18, 2019 almost all the museums of Yerevan will work according to the special schedule, providing free entrance and organizing many events.

For more information about the upcoming events in the regions of Armenia and Artsakh, click here.

 

  1. MUSEUM OF HISTORY OF ARMENIA

15:00 - Exhibition of "Materials on the ethnography of Western Armenia from St. Petersburg" (display of exhibits of the Russian Museum of Ethnography, St. Petersburg).

 

 

  1. NATIONAL GALLERY OF ARMENIA

14:00-15:00 - Lecture “The Friend of the Artist” dedicated to Arpenik Nalbandyan, Armine Galentz, Diana Ukleba and other women who have always supported their artist husbands and have lived together the hard life of artist . The lecture is delivered by art historian Hasmik Badalyan.

18:00-19:00 - Education program “My Komitas” dedicated to the composer’s 150th birth anniversary.

18:00-19:00 - Concert “Komitas-Komitas” within the scope of the festival “Komitas and Us” (Yerevan State Chamber Choir. Chief conductor: Honoured Art Worker of the Republic of Armenia Harutyun Topikyan. Director: William Weiner)

20:00-21:00 - “Leonardo da Vinci. Fables and Legends”. A reading in commemoration of 500 years of the great artist’s death. The reading will be performed by the students of Yerevan State Institute of Theatre and Cinematography.

 

 

  1. MATENADARAN SCIENTIFIC RESEARCH INSTITUTE OF ANCIENT MANUSCRIPTS AFTER MESROP MASHTOTS

18:30-19:00 - Performance with the participation of Gevorkyan Seminary Choir of Mother See of Holy Etchmiadzin, 

19:30-20:30 - Lecture on "Natural colors of medieval Armenian manuscripts. Heritage and prospects” (speaker - Armen Sahakyan).

21:00-23:00 - "Khoran” (“The Altar”), “We will give alms”, “Momik”, “Toros Roslin” films presentation.

 

 

  1. ARMENIAN GENOCIDE MUSEUM INSTITUTE

11:00-19:00 - Permanent exhibition.

11: 00-19: 00 - Temporary exhibition “150-year-old witnesses of the Armenian Genocide: Hovhannes Tumanyan and Komitas Vardapet”.

 

 

  1. MUSEUM OF LITERATURE AND ART AFTER YEGHISHE CHARENTS

11:00-24:00 - Permanent exhibition.

17:00-24:00 - Find yourself in the famous “Khatabalada” movie, using the free ARize mobile app.

18:00-24:00 - "Sasha Oganizashvili - 130" exhibition.

19:00-24:00 - Children's interactive performance of the "Fairy Tales" of the Puppet Theater, dedicated to Hovhannes Tumanyan’s 150th anniversary.

21:00-22:00 - Concert-flash mob "Guitar and me".

 

 

  1. KOMITAS MUSEUM INSTITUTE

11:00-24:00 - Permanent exhibition.

15:00 - Meeting and conversation with Priest Asoghik Karapetyan on "Holy Etchmiadzin - Komitas Vardapet’s spiritual home" topic.

18:00 - "KenTo-150" educational program, dedicated to Hovhannes Tumanyan’s 150th anniversary.

19:00 - "Visible sound" concert and exhibition (during the concert, artist Ruben Suvari will create images of sounds).

20:30 - Performance of "Areg" traditional song and dance ensemble (open lesson of Armenian traditional dances).

 

 

  1. EREBUNI HISTORICAL AND ARCHAEOLOGICAL MUSEUM-RESERVE

11:00-24:00 - Free entrance to the museum and the historical area of ​​"Erebuni".

11:00-24:00 - "Heritage of the rural landscape in the context of Armenian culture" exhibition.

15:00-18:00 - “Traditions of pottery craft” master-class with participation of the potter Barsegh Harutyunyan.

16:00-17:00 - Demonstration of archery traditions around the Erebuni fortress with the participation of the Armenian Archery National Federation.

17:00-18:00 - Excavations with the participation of "Young archaeologists" school and other schoolchildren.

18:00-21:00 - Presentation of films on archaeological heritage topic.

18:00-20:00 - “Frescoes of Erebuni” demonstration lesson on carpet weaving with the participation of Voskevaz art school students.

21:00-22:00 - “Ayrogi” shadow theater performance.

22:00-24:00 - Night walk in the fortress of "Erebuni".

 

 

  1. YEREVAN HISTORY MUSEUM

19:00 - “Exhibition of one canvas”.

20:00 - Canadian photographer Marina Anahatunyan’s “Two cities: rethinking” photo exhibition.

16:00 - 19:00 - "Carpet as a plexus of national ornaments" exhibition.

 

 

  1. HOUSE-MUSEUM OF ARAM KHACHATURIAN

18:00 - "Sounds and colors" educational program. Drawing for visitors.

18:00 - “The Future of Tradition” exhibition, Gallery, concert hall.

18:00 - Great Armenians: Tumanyan, Komitas, Khachaturian (choreographic performance).

19:00 - "Nubar" ensemble’s performance, dedicated to Komitas’s 150th anniversary.

19:30 - Dance performance on Khachaturian themes, trainings, exhibition halls, concert hall.

21:00 - "Night Dreams" vocal music concert.

 

 

  1. MARTIROS SARYAN HOUSE-MUSEUM

18:00 - Concert with the participation of students of Armen Tigranyan Music School (works by Komitas, Bach, Krieger, Schumann and Rachmaninoff will be performed).

19:00 - Presentation of M. Saryan House-Museum educational programs.

20:00 - Vocal music concert, performed by Artak Stepanyan.

22:00 - Meeting with Martiros Saryan’s descendants - Ruzanna and Sofia Saryans.

 

 

  1. HOVHANNES TUMANYAN MUSEUM

11:00-24:00 - Permanent exhibition.

11:00-24:00 - “Contribution to Generations: Scientific Memory of History” exhibition (jointly with the National Archives of Armenia).

15:00-16:00 - "You do not know, so find out" interactive games.

16:00 - Children's performances of “The Death of Kikos”, “Nazar the Brave” in English, with the participation of students of “Kingdom of English” language center.

17:00-18:00 - Interactive presentation of “Night of the Ascension” ritual.

19:00-20:00 - Literary and musical salon "Tumanyan’s heritage from the mouth of a new generation".

20:30-21:30 - Tumanyan tea-drinking “Mystery of the Summer Garden”, accompanied by live performance.

 

 

  1. HAKOB KOJOYAN AND ARA SARGSYAN HOUSE-MUSEUM

18:30 - 19:30 - Workshop on pottery and fine arts.

19:00 - 22:00 - Music programs.

 

 

  1. ALEXANDER SPENDIARYAN HOUSE-MUSEUM

11:00 - 18:00 - “Let's discover Spendiaryan” event, “The Return” film screening.

19։00 - 23:00 - Open-Air Concert "Music in Traditions and Time" with participation of ensembles and orchestras of the Alexander Spendiaryan Music School.

 

 

  1. AVETIK ISAHAKYAN HOUSE-MUSEUM

18:00 - The tradition continues. Meeting guests in the costumes of the heroines of the Poetry Master (clothing provided by the Teryan cultural center)

18:15 -  “Concert Moments of Spring”, with the participation of students of the school after Vache Umrshat at Romanos Melikyan Music College.

19:15 - Presentation of augmented reality by Edward Isabekyan's "Master in Sevan" painting.

19:30  - Concert with the participation of  "A piece of the sky" and "Kharuik" (Bonfire) ensembles duet.

21:30 - "We are strong in our traditions" concert with the participation of "Van" folk ensemble (teaching folk dances).

22:30 - Event: The Master’s heroines tell about him.

 

 

  1. ERVAND KOCHAR MUSEUM

12:00 - 18:00 - Thematic excursions, “Favorite symbol of the Armenian people”, “Knights of the Qochari spirit” films screening.

18:00 - 24:00 - Presentation of “Sitters 1919” cycle created by Ervand Kochar 100 years ago, accompanied by lighting effects and music.

 

 

  1. THE MUSEUM OF RUSSIAN ART (THE COLLECTION OF PROFESSOR A.ABRAMYAN)

11:00 - 24:00 - Permanent exhibition.

18:30 - "Eranuhi Aslamazyan: The bright side of portraits" exhibition.

 

 

  1. YEGHISE CHARENTS HOUSE-MUSEUM

18:00 - 24:00 Permanent exhibition.

20:30 - Concert with the participation of "Vishap" ("Dragon") ensemble.

 

 

  1. GEVORG GRIGORYAN (JOTTO) MUSEUM

11:00 - 24:00 - Permanent exhibition.

16:00 - Lecture on “Visitor and Museum” (lecturer - Martin Mikayelyan).

19:00 - Personal exhibition of Stella Grigoryan’s works, entitled “Another World”.

21:00 - Concert of the “Byurakn” educational complex choir.

 

 

  1. MODERN ART MUSEUM, YEREVAN

11:00 - 24:00 - New permanent exhibition.

18:00 - Artyom Melik-Ghazaryan’s personal exhibition.

18:30 - Performance of Hovhannes Tumanyan's works with participation of fairy-tale characters performed by students of Haykanush Danielyan Art School, dedicated to Hovhannes Tumanyan’s 150th anniversary.

19:00 - Event with the participation of “Byurakn” educational complex pupils, coordinated by Tatevik Martirosyan.

21:00 - Mihr Theatre will present "The Future of Traditions" project.

 

 

  1. CAFESJIAN CENTER FOR THE ARTS

10:00 - 24:00 - "History of the Cascade" documentary screening.

10:00 - 24:00 - Interactive "Exhibition of the Cafesjian Center for the Arts 2009-2018".

10:00 - 24:00 - “Educational programs of the Cafesjian Center for the Arts 2009-2018”, summing up.

10:00 - 24:00 - “Social programs of the Cafesjian Center for the Arts 2009-2018”, summing up.

10:00 - 24:00 - “Concert programs of the Cafesjian Center for the Arts 2009-2018”, summing up.

11:00 - Educational program “DesignLab: Chairs” (for participants 11+).

10:00 - 24:00 - Opening of “Create your own environment” informative and entertaining online platform.

 

 

  1. HOVHANNES SHARAMBEYAN CENTRE OF POPULAR CREATION

11:00 - 24:00 - Exhibition of works of folk art and handicraft products of the National Museum of History of the Republic of Belarus as part of the Days of Culture of Belarus in Armenia.

17:00 - Concert with the participation of “A piece of the sky” group (Armenian folk songs accompanied by guitar and violin).

19:00 - "Ethno-collage" staging, fashion designer Artyom Syunetsi and his models.

 

 

  1. WOODCRAFT MUSEUM

18:00 - 24:00 - Permanent exhibition.

13:00 - 17:00 - "Grigor Bayburtsyan" authorial exhibition (wooden exhibits of applied art will be presented).

 

 

  1. BOOK PRINTING MUSEUM

11:00 - 24:00 - Permanent exhibition.

11:00 - 24:00 - Film screening.

12:00 - Lecture on the “Museum of Printing at the National Library of Armenia as a cultural, educational and information center” topic.

13:00 - Presentation of educational programs.

 

 

  1. SERGEI PARAJANOV MUSEUM

10:30 - 18:00 - Permanent exhibition.

 

 

  1. KHACHATUR ABOVYAN HOUSE-MUSEUM

11:00 - 24:00 - Permanent exhibition.

11:00 - 24:00 - Exhibition of museum exhibits.

13:00 - "Meet our museums" competition-festival.

 

 

  1. NATIONAL MUSEUM-INSTITUTE OF ARCHITECTURE AFTER ALEXANDER TAMANYAN

10:00 - 24:00 - "Early Medieval Armenian Architecture" exhibition.

10:00 - 24:00 - "Samples of the Soviet period architecture" exhibition.

14:00 - Lecture on “Compositional Features of Early Medieval Armenian Architecture” (Anush Ter-Minasyan, Ph.D. in Architecture).

15:30 - Lecture on “Compositional Features of Early Medieval Armenian Architecture” (Anush Ter-Minasyan, Ph.D. in Architecture).

20:00 - “Architects” film screening.

 

 

  1. VORDAN KARMIR ARMENIAN CARPET MUSEUM

11:00 - 24:00 - “Cilician embroidery” exhibition (Hrazdan Tokmajyan Collection).

 

 

  1. MUSEUM OF THE ARMENIAN STATE PEDAGOGICAL UNIVERSITY AFTER KHACHATUR ABOVYAN

10:00 - 18:00 - "The Spiritual Light of Armenia" exhibition by Honored Art Worker of the Republic of Armenia Lems Nersisyan.

10:00 - 18:00 - "Traditional in a new way" exhibition.

13: 00-15: 00 - "Traditions in a new way" interactive game.

10:00 - 18:00 - Temporary exhibition of “Monuments in stamps”.

10: 00-18: 00 - Virtual exhibition on the museum screens.

 

 

  1. MOTHER ARMENIA MILITARY MUSEUM

19:00 - 20:00 - Temporary exhibition: thematic tour “Heroic defense of Leningrad with the participation of Armenians”.

20:00 - 21:00 - New permanent exhibition “New Heroes”.

21:00 - 22:00 - Lecture on “Veteran doctors in the Artsakh war” topic, documentary screening.

22:00 - 24:00 - "Armenian Marshals" documentary screening.

 

 

  1. KAREN DEMIRCHYAN MUSEUM

11: 00 - 24: 00 - Thematic exhibition "With the conviction to be reborn".

11:00 - 24:00 - Thematic exhibition "With the conviction to be reborn".

 

 

  1. ARF HISTORY MUSEUM

11:00 - 24:00 - Permanent exhibition.

18:00 - 24:00 - Photo exhibition “Meeting of generations”.

 

 

  1. SILVA KAPUTIKYAN HOUSE-MUSEUM

11:00 - 24:00 - Screening “Silva Kaputikyan-100” film from the cycle “From Armenian to Armenian”.

11:00 - 24:00 - Dolls exhibition “New dolls based on the poetic characters of Silva Kaputikyan.

 

 

  1. DERENIK DEMIRCHYAN HOUSE-MUSEUM

18:00-20:00 - "Deciphering manuscripts".

20:00 - Meeting with the writer Hambardzum Hambardzumyan.

 

 

  1. STATE MUSEUM OF NATURE OF ARMENIA

18:00 - Personal exhibition “Mood” by honorary member of the Artists Union of Armenia Armen Lorents Harutyunyan.

 

 

  1. GEOLOGICAL MUSEUM NAMED AFTER KARAPETYAN

8:00-19:00 - Temporary exhibition “Wonderful world of stones”, opening, dedicated to the 90th anniversary of the birth of Boris Meliksetyan, Doctor of Geological and Mineralogical Sciences, Chairman of the Union of Mineralogy of the Armenian Soviet Socialist Republic.

19:00-20:00 - Geography of the geological award “Prize of L.A. Spendiarov”, dedicated to the 150th anniversary of Leonid Spendiarov.

11:00-24:00 - Interactive game with visitors "Learn the stones".

20:00-21:00 - “Mineral Colors of the Armenian Highlands”.

 

 

  1. ARMENIAN RAILWAYS MUSEUM

11:00 - 24:00 - Permanent exhibition.

 

 

  1. AGULETSI FUND

11:00 - 24:00 - Permanent exhibition.

11:00 - 24:00 - Teaching national and ritual games with the participation of "Masunk"ensemble of traditional songs and dance.

 

  1. ARARAT BRANDY FACTORY MUSEUM YEREVAN

20:00 - 24:00 - Permanent exhibition.

 

 

  1. VALMAR ART GALLERY

11:00 - 24:00 Permanent exhibition.

 

 

  1. SARGIS MURADYAN GALLERY

21:30 - Concert of “Nairyan” vocal ensemble.

 

 

  1. FRIDTJOF NANSEN MUSEUM

15:00 - Discussion of the “Flower of Hope” book by Shushanik Nalbandyan.

17:00 - Documentary film “Fridtjof Nansen. The Conscience of the World” (dir. E. Ter-Saakov).

 

   

  1. COMMUNICATIONS MUSEUM

11:00 - 21:00 - Permanent exhibition.

 

 

  1. TER-GHAZARYANS' MICRO ART MUSEUM

15:00 - 20:00 - Permanent exhibition.

 

News feed

Similar