It is not only well-written books that will remain, but especially those that will speak close to the heart of the people.
Yervand Otyan

Museum Night events in the RA regions and Artsakh Republic

am en es ru
la-noche-de-los-museos--mas-de-100-ofertas-culturales-en-armenia-y-artsaj

On May 18, 2019, Armenia will celebrate the International Museum Day by participating in the “Museum Night” pan-European events.

This year the event is being held in Armenia already for the 16th time, and for the 7th time in Artsakh, involving more than 100 museums of two Armenian republics.

Below we introduce the Museum Night events in the regions of Armenia and Artsakh.

For more information about the upcoming events in Yerevan, click here.

 

ARMAVIR REGION

 

44. RUBEN SEVAK MUSEUM OF THE MOTHER SEE OF HOLY ETCHMIADZIN

11:00 - 24:00 - Standing exhibition. 

 

45. MEMORIAL OF THE SARDARAPAT BATTLE, NATIONAL MUSEUM OF ARMENIAN ETHNOGRAPHY AND LIBERATION STRUGGLE

18:00 - 24:00 - Personal exhibition of works by Anna Kolozyan, skills training.

 

46. ​​ MUSEUM OF THE BATTLE OF MUSALER & ETHNOGRAPHY OF ARMENIANS

18:45 - 24:00 - Premiere of the movie.

- Performing Musaler dances and learning to dance.

- Tasting dishes of Musaler cuisine.

 

47. ZVARTNOTS HISTORICAL AND CULTURAL MUSEUM-RESERVE

14:00 - Exhibition of paintings by O. Sharambean, Etchmiadzin.

 

 

48. MHER ABEGHYAN MUSEUM

11:00 - 24:00 - “Tumanyan 150” exhibition of works by students of the Etchmiadzin art school.

19:00 - Concert "Aria" vocal studio (leader Anahit Koshkaryan). Improvisations on the Armenian theme, modern music (pop, jazz).

 

 

49. METSAMOR HISTORICAL- ARCHAEOLOGICAL MUSEUM-RESERVE

12:00 - "Folk Games: The Future of Traditions" educational program.

 

 

50. ETCHMIADZIN GALLERY (TER-HARUTYAN MUSEUM)

11:00 - 24:00 - "Spring" - exhibition of works by Arevik Mkrtchyan, Manan Muradyan.

 

 

51. PARUYR SEVAK HOUSE-MUSEUM 

18:00 - Discussion of “The Unsilenceable Belfry” poem for the 150th anniversary of Komitas.

19:00 - Discussion of “The Unsilenceable Belfry” poem for the 150th anniversary of Komitas.

19:00 - Concert with the participation of the vocal ensemble “Nairyan” (works by Komitas and Armenian folk songs).

19:30 - Concert with the participation of "Ergir" choreographic ensemble of Zangakatun village.

20:00 - Film screening.

 

ARAGATSOTN REGION

 

52. PERCH PROSHYAN HOUSE-MUSEUM

17:00 - “Famous Ashtarak people” exhibition.

17:00 - 21:00 - Concert program.

18:00 - Face painting, slime involving children.

18:30 - Foundation of the Proshyan park (symbolic planting of the first tree).

19:00 - Master-class on making Ashtarak dishes.

20:00 - Ashtarak people are telling about their traditions and rituals.

21:00 - Film screening around a  bonfire.

 

 

53. VIKTOR HAMBARDZUMYAN HOUSE-MUSEUM

17:00 - 21:00 - Permanent exhibition, Byurakan city.

 

 

GEGHARKUNIK REGION

 

54. GAVAR GALLERY AFTER HRACHYA BUNIATYAN

12:00 - Opening of the personal exhibition of works of the national master of the Republic of Armenia Anahit Chatyan. Performance of music school students.

13:00 - Ice cream treat (sponsored by Tamara LLC), Gavar city.

 

55. GEGHARKUNIK LOCAL HISTORY MUSEUM

14:00 - National-ethnographic exhibition in the open air at the entrance to the museum.

14:30 - Photo exhibition (photos of famous theatrical figures will be presented).

15:00 - “Drama Theater Actors: Levon Kalantar” (meeting with the actors of the theater).

17:00 - Exhibition on embroidery.

 

56. MARTUNI GALLERY

11:00 - 18:00 - “Young artists painting in front of works of famous artists” exhibition.

10:00 - 16:00 - "Photographs and biographies of the dead and missing soldiers in the Artsakh war" exhibition.

 

 

57. MARTUNI MUNICIPAL HISTORY MUSEUM

10:00 - Exhibition under the open sky.

12:00 - Cognitive excursion.

10:00 - 16:00 - "Photographs and biographies of the dead and missing soldiers in the Artsakh war" exhibition.

12:00 - Concert with the participation of Martuni House of Culture dance and poetry groups students.

 

 

LORI REGION

 

58. ALAVERDI GALLERY

13:00 - 15:00 - “Komitas 150” concert with the participation of teachers and students of Alaverdi art school.

16:00 - 18:00 - Speech by the actors of the House of Culture. Performances based on Tumanyan’s fairy tales, poetry reading.

11:00 - 22:00 - Alaverdi city visitors will draw.

 

59. HOVHANNES TUMANYAN HOUSE-MUSEUM

11:00 - 24:00 - Permanent exhibition.

18:00 - 20:00 - Debate on the “Changes in rites and traditions from the 19th century to the present day” topic.

20:00 - 21:00 - "Using the comb and spinning wheel" educational program.

21:00 - 22:00 - Exhibition of materials from events dedicated to the 50th and 100th anniversaries of Hovhannes Tumanyan. Film screening.

 

60. LORI BERD HISTORICAL AND CULTURAL RESERVE

12:00 - Open lesson "The History of Lori Fortress, an exhibition of Lori Berd community children's drawings (together with the Stepanavan Cultural Public Organization "Argina").

 

61. LORI-PAMBAK MUSEUM OF REGIONAL STUDIES

11:00 - 24:00 - Exhibitions "Period of the Bronze Age", "Chichkhanavank", "Weapons in the Middle Ages", "Tumanyan collection", "Rural life", "Financial turnover".

 

 

62. STEPAN ZORYAN HOUSE-MUSEUM

11:00 - 18:00 - “At the crossroads of the past and the future”.

• Open Doors Day.

18:00 - 20:00 - Theatre performances (folk tales in the interpretation of Hovhannes Tumanyan and Stepan Zoryan).

20:00 - 22:00 - Komitas’s works performances.

22:00 - 24:00 - Literary and musical performances.

 

 

63. CENTER OF CULTURE AND LEISURE OF STEPANAVAN (HOUSE-MUSEUM OF S. SHAHUMYAN)

11:00 - Exhibition "Museum through the eyes of children".

12:00 - Photo exhibition of historical and cultural monuments of the region.

15:00 - Exhibition of paintings by famous artist Tatos, dedicated to Sos Sargsyan.

20:00 - Video material “Museums of the World” to be presented on the building facade.

21:00 - 24:00 - Illumination around the Stepan Shahumyan memorial house, Stepanavan.

 

 

64. SAHAK SAHAKYAN’S MUSEUM

15:00 - Analysis of Alla Grigoryan’s paintings, “The Story of Three Pictures” (meeting with artists of the city).

17:30 - Presentation of the book by the sculptor, artist Sahak Sahakyan - "Little Vardan".

 

 

65. SPITAK CITY LIBRARY MUSEUM

11:00 - Conversation with schoolchildren on the topic “Museums as cultural centers, studying in museums”.

11:45 - Puppet performance.

13:00 - Excursion in Gyumri.

 

66. VANADZOR KARLOS ABOVYAN ART MUSEUM

11:00 - I like museums (exhibition of self-visitors of the museum).

11:00 - 24:00 - Sketch-portraits.

15:00 - Thematic exhibition-competition of children's works - "Two Geniuses".

18:00 - Concert with the participation of students of Vanadzor art school named after Komitas.

18:00 - Collage, puzzle, origami, master classes.

19:00 - Crossroads of the Arts: Tango - the dance of love.

20:00 - Electronic exhibition from different museums of the world.

22:00 - The real night (show of puzzles on the smartphone).

22:00 - Artavazd Peleshyan's “WE” film screening.

 

 

KOTAYK REGION

 

 

67. GARNI HISTORICAL-CULTURAL MUSEUM-RESERVE

20:00 - “The Mystery of Armenia: the sunny secrets of Garni temple” film screening.

 

68. ORBELI BROTHERS HOUSE-MUSEUM

15:00 - Concert "Komitas’s piano works”, Tsaghkadzor city.

 

 

69. HRAZDAN GALLERY

11:00 - 24:00 - Permanent exhibition.

 

 

70. HRAZDAN MUNICIPAL HISTORY MUSEUM

14:00 - "Meaning, soul, heart" paintings and decorative arts exhibition (Armenian lace embroidery, collage, etc.).

 

 

71. NOR HACHYN MUSEUM OF HISTORY OF CILICIA

11:00 - 17:00 - Exhibition of national, ritual and thematic dolls.

 

 

 

SHIRAK REGION

 

72. GYUMRI NATIONAL ARCHITECTURE AND URBAN LIFE MUSEUM

11:00 - 24:00 - Thematic excursion “Traditions of the old Gyumri”.

11:00 - 24:00 - Photo exhibition "Alexandrapol people"

11:00 - 24:00 - Conversation on “Traditions of Gyumri” topic with the participation of adults and children.

11:00 - 24:00 - Musical audition “Gyumri wedding”.

 

 

73. AVETIK ISAHAKYAN HOUSE-MUSEUM

11:00 - 24:00 - Exhibition of paintings and sculptures by Rafik Saribekyan

15:00 - Performance of Isahakyan’s poems and songs in the halls of the museum.

11:00 - 24:00 - Screening of the film about the master.

11:00 - 24:00 - Photo exhibition of members of the Isahakyan family, as well as other famous people (electronic version).

16:00 - Santur players’ performance.

16:30 - Santur player Karine Hovhannisyan’s performance of Komitas’s works.

17:00 - Duduk and dhol players’ performance.

17:00 - Performance of the pianist of the “Gohar” ensemble, vocalist Artush Bagdasaryan.

11:00 - 24:00 - Traditional hospitality of Gyumri.

 

 

74. MHER MKRTCHYAN MUSEUM

13:00 - "Mher" Theater of Shadows presents Hovhannes Tumanyan's fairy tale "Sparrow".

16:00 - "Mher" Theater of Shadows presents Hovhannes Tumanyan's tale “Barekendan”.

18.00 - The House of Children and Youth Creativity presents an exhibition of works by the pupils of the “Golden Hand Masters” group, Gyumri.

 

 

75. MARIAM AND ERANUHI ASLAMAZYAN SISTERS GALLERY

17:00 - EranuHi Aslamazyan: “The bright side of portraits”, Museum of Russian Art (collection of professor A. Abrahamyan).

11:00 - 24:00 - Photo exhibition "Leninakan-Gyumri, 30 years later."

11:00 - 24:00 - New exhibition.

20:00 - 22:00 - Intellectual game “What? Where? When?” on the subject of museums and art, Gyumri city.

 

 

76. HOVANNES SHIRAZ HOUSE-MUSEUM

15:00 - 21:00 - Exhibition of handmade products.

12:00 - 14:30 - Pupils of the Gyumri art school after S. D. Merkurov.

19:00 - 20:00 - Concert program in the “Youth Palace” of Gyumri

14:00 - 15:00 - Armenian traditions based on the works of Hovhannes Shiraz.

18:00 - 19:00 - “Archive traditions and rituals as a memory of the future”, Gyumri.

 

 

77. STYLE GALLERY GYUMRI

11:00 - 24:00 - Armenian graphics, exhibition of film posters, Soviet and European prints, Gyumri.

 

 

  SYUNIK REGION

 

78. SISIAN MUSEUM OF HISTORY AFTER N. ADONTS

15:00 - Presentation of the innovation project of the engineering laboratory “Museum as a cultural hub”.

18:00 - Event dedicated to the 30th anniversary of the museum, Sisian.

 

79. SISIAN GALLERY

18:00 - Exhibition-competition “In the fairy tales of Tumanyan”.

19:00 - Musical performances with the participation of students of the Sisian music school.

19:00 - Personal exhibition of the artist, potter, Artsakh war veteran Vardan Ghazaryan, Sisian.

 

 

80. GORIS MUNICIPAL HISTORY MUSEUM

17:00 - 24:00 - Permanent exhibition.

17:00 - 24:00 - Exhibition of private collections.

17:00 - 24:00 - Exhibition of Goris photos and film screening.

17:00 - 24:00 - Tea drinking (with samovar), Goris.

 

81. SERO KHANZADYAN HOUSE-MUSEUM

13:00 - 24:00 - Permanent exhibition.

13:00 - 24:00 - Literary and musical event.

13:00 - 24:00 - Meeting-discussion with representatives of the intelligentsia, Goris.

 

 

82. AKSEL BAKUNTS HOUSE-MUSEUM

15:00 - Exhibition of works by young artists, Goris.

17:00 - 19:00 - Excursion "The museum exhibits speak".

18:00 - 24:00 - Traditional tea.

21:00 - Screening of videos on Bakunts themes, Goris.

 

 

83. KAPAN LOCAL HISTORY MUSEUM

11:00 - 24:00 - Exhibition of artifacts found during excavations in the region will be organized for the first time.

17:00 - Presentations on the following topics: “In the footsteps of disappearing customs of legends”, “Kapan ancestral surnames and their traditions”, Kapan.

 

 

84. SHMAVON MOVSISYAN MUSEUM OF HISTORY  

11:00 - 24:00 - Permanent exhibition.

17:00 - Kapan people in the Afghan war (1979-1989), speaker Armen Gevorgyan.

18:00 - Concert with participation of art workers from Kapan.

 

85. KAPAN ART MUSEUM

16:00 20:00 - Exhibition of graphic works "Essay on the portrait genre."

 

 

86. KNDZORESK HISTORY MUSEUM

11:00 - 20:00 - Permanent exhibition.

 

      

VAYOTS DZOR REGION

 

87. GLADZOR UNIVERSITY HISTORICAL-CULTURAL MUSEUM-RESERVATION

14:00 - Open lesson "Museum as a guardian and assembler of national traditions", Vernashen village.

 

 

88. YEGHEGNADZOR MUSEUM OF REGIONAL STUDIES

12:00 - Folk songs and dances.

14:00 - Conversation on cultural sites and traditional values.

15:00 - Baking gata: gata as a national tradition: Old - in a new way.

17:00 - Intellectual competition-game on the theme of folk traditions, Yeghegnadzor.

 

 

89. EXHEGNADZOR GALLERY

13:30 - Musical performances with the participation of music school students.

17:30 - Exhibition of works by young fashion designers.

20:00 - Concert of performers of author song, Yeghegnadzor.

 

 

90. JERMUK GALLERY

12:00 - Poetry hour with the participation of children, Jermuk.

 

 

TAVUSH REGION

 

91. MUNICIPAL MUSEUM-GALLERY DILIJAN

11:00 - 24:00 - Permanent exhibition.

13:00 - 14:00 - Performance by students of Dilijan Children's Music School and the Art School after O. Sharambeyan.

11:00 - 24:00 - Exhibition of paintings by students of the fine arts department of the Art School after O. Sharambeyan, temporary exhibition hall.

11:00 - 24:00 - Exhibition of objects of decorative and applied arts from the museum funds, Dilijan.

 

 

92. IJEVAN HISTORICAL-MUNICIPAL HISTORY MUSEUM

11:00 - 24:00 - Photo exhibition "Monuments, monuments...".

11:00 - 24:00 - Exhibition dedicated to the 150th anniversary of Tumanyan and Komitas.

11:00 - 24:00 - Exhibition of museum exhibits in the open air, Ijevan.

 

 

93. BERD HISTORICAL AND CULTURAL RESERVE

12:00 - Exhibition of works by artists of the Berd community.

 

 

 

REPUBLIC OF ARTSAKH

 

 

94. STATE MUSEUM OF GEOLOGY AFTER PROFESSOR GRIGORY GABRIELYAN

11:00 - "Young Naturalist" republican school intellectual contest.

18:00 - Presentation of the "Man and Stone" illustrated book by Professor G. Gabrielyan, Shushi.

 

 

95. SHUSHI STATE MUSEUM OF FINE ARTS

11:00 - “Concept of folklore values. Artsakh blessings through children’s eyes” exhibition.

16:00 - Photo exhibition “Sky of Artsakh”, Shushi.

 

 

96. SHUSHI HISTORY MUSEUM

15:00 - "Conversation with a Man-Made History" exhibition, Shushi.

 

 

97. SHUSHI GALLERY

12:00 - Painting workshop, Shushi.

 

 

98. SHUSHI CARPET MUSEUM

15:00 - Lecture on the “Classification of carpets by their ornament”, Shushi.

 

 

99. ARTSAKH STATE HISTORICAL AND LOCAL HISTORY MUSEUM

12:00 - “Art of Artsakh Embroidery” exhibition.

16:00 - Lecture on “Artsakh Arts”, Stepanakert.

 

100. STEPANAKERT GALLERY

15:00 - "Gyurjyan" exhibition of Institute of Applied Arts students’s works.

20:00 - Artsakh State Choir concert, Stepanakert.

 

 

101. TIGRANAKERT ARCHAEOLOGICAL MUSEUM

18:00 - “Tigranakert at the crossroads of time” event, Askeran region.

 

 

102. MARTAKERT HISTORICAL AND LOCAL HISTORY MUSEUM

15:00 - Ethnic items exhibition, Martakert.

 

 

103. ASKERAN HISTORICAL AND LOCAL HISTORY MUSEUM

12:30 - "Historical and architectural monuments of Askeran region" exhibition. Lecture, city of Askeran.

 

 

104. HADRUT MUSEUM OF HOMELAND STUDIES NAMED AFTER ARTUR MKRTCHYAN

10:30 - Exhibition of ethnic items.

11:00 - Lecture on "Preservation and transfer of national customs to the younger generation", Hadrut.

 

105. MARTUNI HISTORICAL AND EDUCATIONAL MUSEUM

16:00 - Exhibition of “Works of Armenian Artists”, Martuni.

 

 

106. THE HOUSE-MUSEUM OF M. PARSEGOV IN KOLKHOZASHEN

11:00 - Event dedicated to the 85th anniversary of Hrachya Beglaryan, Kolkhozashen village, Martuni district.

 

 

107. KASHATAGH MUNICIPAL MUSEUM

12:00 - Exhibition of the collection of the Hovhannes Hovhannisyan House-Museum.

20:00 - Exhibition of the collection of the Hovhannes Hovhannisyan House-Museum.

22:00 - Lecture on " Hovhannes Hovhannisyan’s life and activity".

22:00 - Open recitation lesson, Berdzor city.

 

 

108. BERDASHEN HISTORICAL AND MUNICIPAL HISTORY MUSEUM

22:00 - “Berdashenians in the chronicles of Armenian victories” exhibition, Berdashen village, Martuni district.

News feed

Similar